Ścieżki edukacyjne w Gminie Wojsławice

W  lipcu i sierpniu br. zostały otwarte  dwie przyrodnicze ścieżki edukacyjne na terenie gminy Wojsławice. Pierwsza z nich to  „Wojsławickim Wąwozem” w Starym Majdanie a druga „Przy Szurze” w Majdanie Ostrowskim.

„Wojsławickim Wąwozem” w Starym Majdanie to trasa w formie pętli licząca około 2,3 km. Ścieżka rozpoczyna się przy niszy źródłowej i prowadzi przez malowniczy wąwóz lessowy. Jar wyróżnia duża głębokość, długość oraz wybijające na jego początku źródła, a także bogate runo sprzyjające występowaniu różnorodnych gatunków grzybów i paproci. Występują tu chronione i rzadkie gatunki roślin m.in. miłek wiosenny, goryczka krzyżowa, dziewięćsił pospolity, kilka odmian kokoryczy i wiele innych.

Druga z kolei „Przy Szurze” w Majdanie Ostrowskim to trasa licząca około jednego km, prowadzi przez młodnik i okopy z I wojny światowej.

Na obu ścieżkach poza tradycyjnymi tablicami edukacyjnymi, zawierającymi opisy pobliskiej przyrody ustawione zostały również przyrządy edukacyjne tj. drewniane puzzle, światowid, zegar wiedzy, skocznia w dal. Wędrując ścieżkami mamy możliwość podziwiania przepięknej panoramy najbliższej okolicy.

Ścieżki edukacyjne to nowe punkty na mapie turystycznej naszego regionu, które są godne polecenia dla wszystkich, którzy chcą odpocząć od codziennego zgiełku i pobyć na łonie przyrody: poczuć wilgoć mchów i paproci, dostrzec łuskiewnika różowego wśród korzeni drzew i napić się źródlanej wody.

 

Ścieżki powstały w ramach zadania pn. „Budowa dwóch ścieżek edukacyjnych: „Wojsławickim wąwozem” i „Przy szurze” na terenie gminy Wojsławice” dofinansowanemu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.