Gmina Wojsławice członkiem Klastra Energii odnawialnej Ziemi Chełmskiej
Normal
0
21
false
false
false
PL
X-NONE
X-NONE
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-fareast-language:EN-US;}
W dniu 23.04.2018 r. w Wojsławicach zostało podpisane porozumienie pomiędzy gminami Chełm, Białopole, Dorohusk, Wojsławice i Żmudź w sprawie utworzenia Klastra Energii Odnawialnej Ziemi Chełmskiej. Utworzony Klaser staje się członkiem Polskiej Izby Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywnej Energetyki, którego celem jest dążenie do samodzielności ekonomicznej i energetycznej obszaru na którym funkcjonuje, dążenie do polepszenia jakości powietrza, walka z ubóstwem oraz zachęcenie Inwestorów do lokowania swoich biznesów na terenie gmin Klastra. To jedna z pierwszych takich inicjatyw samorządów w województwie lubelskim.
Klaster utworzy spółdzielnię energetyczną, która będzie mogła negocjować ceny z dostawcami energii, paliw i opału. Do tego działania mogą być włączeni mieszkańcy poszczególnych gmin, czego efektem mają być niższe ceny energii dostarczanej mieszkańcom oraz niższe ceny paliw i opału.
W kolejnych działaniach Klaster skupi się na szukaniu źródeł finasowania w środkach krajowych (NFOŚiGW, Ministerstwo Środowiska) oraz środkach zagranicznych (fundusze norweskie, fundusze UE) na zadania statutowe.
Celem współpracy w dalszej perspektywie ma być stworzenie indywidualnego miksu energetycznego wykorzystującego lokalne i regionalne zasoby odnawialne, w celu produkcji energii na potrzeby gmin i jej mieszkańców np. farmy fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, biogazownie.