Ścieżka edukacyjna w Starym Majdanie
Na terenie gminy Wojsławice powstała pierwsza przyrodnicza ścieżka edukacyjna „Wojsławickim wąwozem” w Starym Majdanie. Trasa w formie pętli liczy około 2,3 km a na jej przejście należy zarezerwować około 70 minut. Ścieżka rozpoczyna się przy niszy źródłowej i prowadzi przez malowniczy wąwóz lessowy. Jar wyróżnia duża głębokość, długość oraz wybijające na jego początku źródła, a także bogate runo sprzyjające występowaniu różnorodnych gatunków grzybów i paproci. Występują tu chronione i rzadkie gatunki roślin m.in. miłek wiosenny, goryczka krzyżowa, dziewięćsił pospolity, kilka odmian kokoryczy i wiele innych. Poza tradycyjnymi tablicami edukacyjnymi, zawierającymi opisy pobliskiej przyrody ustawione zostały również przyrządy edukacyjne tj. drewniane puzzle, światowid, zegar wiedzy. Po wyjściu z wąwozu na jedno z najwyższych wzniesień na terenie gminy, podziwiamy przepiękną panoramę najbliższej okolicy.
Ścieżka edukacyjna w Starym Majdanie to nowy punkt na mapie turystycznej naszego regionu, który jest godny polecenia dla wszystkich, którzy chcą odpocząć od codziennego zgiełku i pobyć na łonie przyrody: poczuć wilgoć mchów i paproci, dostrzec łuskiewnika różowego wśród korzeni drzew i napić się źródlanej wody.
Wykonanie ścieżki dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Dojazd do ścieżki:
Z Wojsławic należy kierować się drogą wojewódzką nr 846 w stronę Krasnegostawu, następnie po 4 km zgodnie z drogowskazem skręcić się na Stary Majdan. Ścieżka edukacyjna ma początek po lewej stronie za remizą strażacką w Starym Majdanie. Miejsce parkingowe znajduje się bezpośrednio przy wejściu na ścieżkę.
Serdecznie zapraszamy na spacer malowniczym wąwozem – wizytówką naszego regionu!
Teren wąwozu w Starym Majdanie przed realizacją projektu:
Teren wąwozu w Starym Majdanie po zakończeniu prac objętych projektem: