Wystawa „Obrazy przetrwania. Opowieść Esther Nisenthal Krinitz”
Wystawa „Obrazy przetrwania. Opowieść Esther Nisenthal Krinitz” to ilustrowana opowieść o wojennych losach Żydówki o imieniu Esther. Urodzona w miejscowości Mniszek w powiecie kraśnickim na Lubelszczyźnie, jako nastolatka przeżyła Holokaust, podając się za Polkę, katoliczkę, córkę rolnika.
Po wojnie Esther Nisenthal Krinitz wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Wiele lat później postanowiła opowiedzieć rodzinie swoją historię. Będąc krawcową, ale nie posiadając wykształcenia artystycznego, przy użyciu różnych rodzajów materiału, igły i nitki stworzyła serię 36 kolaży, charakteryzujących się żywymi kolorami i dbałością o szczegóły oraz realizmem właściwym sztuce ludowej. Precyzyjnie wyszyte pod obrazami słowa składają się na poruszającą opowieść o przetrwaniu.
Prezentowane na wystawie prace są reprodukcjami wyjątkowych, a zarazem niezwykle kruchych w swojej materii dzieł Esther Nisenthal Krinitz, które w wersji oryginalnej były pokazywane jedynie w Stanach Zjednoczonych.
Tom L. Freudenheim, były dyrektor Muzeum Żydowskiego w Berlinie o wystawie:
“Te niezwykłe obrazy poruszają do głębi, ale nie są przy tym ani trochę sentymentalne. Ich pomysły kompozycyjne są wysoce wyrafinowane. Byłem obezwładniony tym, co zobaczyłem”.